71.8k views
2 votes
Corbin is selling cheese at thee farmers market. one wheel of cheese has a diameter of 11 inches.

Part A calculate the area of the wheel of cheese. use 3.14 for pi
Part B if the 11 inch wheel costs $21.35, what is the cost per square inch?

1 Answer

4 votes

Answer

43.59

Explanation:

User Pammy
by
7.0k points