227k views
0 votes
The store sells 6 pounds of apples for $6.00. Tina wants to buy 2 pounds of apples. How much would 2 pounds of apples cost?

User Ejjyrex
by
6.0k points

2 Answers

5 votes

Answer: $2.00

Step-by-step explanation: each pound is $1.00

User JorisT
by
6.2k points
0 votes

Answer:

$2.00 i think ???

Explanation:

beat me up if it's wrong !

User Richardwestenra
by
6.4k points