menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Katie can buy 2 lb of apples for $7. What is the unit rate for the apples?
asked
Jul 1, 2021
177k
views
0
votes
Katie can buy 2 lb of apples for $7. What is the unit rate for the apples?
Mathematics
high-school
Karl Nicoll
asked
by
Karl Nicoll
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
3.5 per appleeeeeeeee have a good day
Chirag Vidani
answered
Jul 2, 2021
by
Chirag Vidani
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
$3.50 per lb of apples
Explanation:
7/2 = 3.5
Inox
answered
Jul 5, 2021
by
Inox
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.8m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org