177k views
0 votes
Katie can buy 2 lb of apples for $7. What is the unit rate for the apples?

2 Answers

2 votes
3.5 per appleeeeeeeee have a good day
User Chirag Vidani
by
5.2k points
3 votes

Answer:

$3.50 per lb of apples

Explanation:

7/2 = 3.5

User Inox
by
5.3k points