187k views
2 votes
A package of 5 pairs of socks costs $35.95. What is the unit price of the pairs of socks?

1 Answer

6 votes

Answer:

7.19 a pair

Explanation:

To find unit price divide the total by the amount

for ex

5 pairs cost 35.95 so 35.95 is the price of 5 pairs. To find out the price of 1 pair divide the price by the items or the 5 pairs of socks. 35.95 / 5 is 7.19

im sorry for my lack of knowing how to explain :(

User Brian Colavito
by
6.0k points