100k views
3 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49

Choice B: 12 ounces of raisins for $3.69

User Nopens
by
6.2k points

2 Answers

7 votes

Answer:

B

Explanation:

User Nakul
by
6.2k points
5 votes

Answer:

A. 5 oz. is the lowest rate

User EntropicFox
by
5.4k points