7.4k views
0 votes
Which unite rate is the lowest price per ounce?

choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49
choice B: 40 ounces of petato chips for $4.79​

User Nama Keru
by
5.2k points

1 Answer

5 votes
3.49/25 = $0.14 per ounce
4.79/40 = $0.12 per ounce
Choice B has a lower price per ounce
User Dagalpin
by
4.9k points