menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which unite rate is the lowest price per ounce? choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49 choice B: 40 ounces of petato chips for $4.79
asked
Aug 18, 2021
7.4k
views
0
votes
Which unite rate is the lowest price per ounce?
choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49
choice B: 40 ounces of petato chips for $4.79
Mathematics
high-school
Nama Keru
asked
by
Nama Keru
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
3.49/25 = $0.14 per ounce
4.79/40 = $0.12 per ounce
Choice B has a lower price per ounce
Dagalpin
answered
Aug 24, 2021
by
Dagalpin
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org