132k views
2 votes
A 2-liter bottle of spring water costs $2.02. A 3-liter bottle of the same water costs $2.79.

Which is the better deal? ..​

User Culmat
by
4.7k points

1 Answer

5 votes
The 3 liter bottle because each leader is $0.93 for each liter
User Fabry
by
5.3k points