137k views
5 votes
A store sells apples and oranges. The equation y = 1.75x represents the cost to buy x pounds of apples. This table shows the cost to buy oranges based on the number of pounds. Pounds Cost 2.5 $6.25 3.0 $7.50 3.5 $8.75 4.0 $10.00 How much more does a pound of oranges cost to buy than a pound of apples? A. $0.75 O B. $1.88 OC. $2.63 OD. $3.00​

User NFern
by
7.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

c

Explanation:

i have the same question

User Mpowroznik
by
9.1k points
1 vote

Answer:

C

Explanation:

User Tatianna
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories