menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At tire depot, a pair of new tires sells for $216. The manager's special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. Which is the better deal? How do y…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
At tire depot, a pair of new tires sells for $216. The manager's special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. Which is the better deal? How do y…
asked
Apr 2, 2021
130k
views
5
votes
At tire depot, a pair of new tires sells for $216. The manager's special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. Which is the better deal? How do you know?
Chemistry
high-school
Florian Grell
asked
by
Florian Grell
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
the answer is 6 please and thank you
Edorka
answered
Apr 8, 2021
by
Edorka
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 14, 2017
9.4k
views
At tire depot a pair of new tires sells for $216.The manager's special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. How much do you save per tire if you purchase the manager's special?
Gera
asked
Jun 14, 2017
by
Gera
8.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
9.4k
views
asked
Sep 17, 2017
102k
views
At tire depot a pair of new tires sells for $216. The managers special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. How much do you save per tire if you purchase the managers special?
Sahil Ahuja
asked
Sep 17, 2017
by
Sahil Ahuja
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
102k
views
asked
Jun 15, 2018
91.7k
views
At Tire Depot, a pair of new tires sells for $216. The manager's special advertises the same tires selling at a rate of $380 for 4 tires. How much do you save per tire if you purchase the manager's special?
John Vrbanac
asked
Jun 15, 2018
by
John Vrbanac
8.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
91.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
Compare and contrast an electric generator and a battery??
As an object’s temperature increases, the ____________________ at which it radiates energy increases.
Why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org