Answer:
The estimate the proportion of college students who drive cars with manual transmissions with 90% confidence is
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The sample size is n = 124
The population proportion p = 0.06
The number of cars with manual transmissions is k = 29
From the question we are told the confidence level is 90% , hence the level of significance is
=>
Generally the sample proportion is mathematically represented as

=>

Generally from the normal distribution table the critical value of
is
Generally the margin of error is mathematically represented as
=>
=>
Generally 95% confidence interval is mathematically represented as
=>
=>