Answer: The empirical formula is

Step-by-step explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given:
Mass of Na= 34.5 g
Mass of B= 16.4 g
Mass of O = 48.6 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Na =

Moles of B =

Moles of O =

Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Na =

For B =

For O =

The ratio of Na: B: O= 1: 1: 2
Hence the empirical formula is
