Answer:
t = 8.69 s
Explanation:
The height h of the rocket in feet above the surface of the lake can be modeled by :

Let we need to find the time to reach the ground. When it reach the ground, h = 0

We need to find the value of t.
t = 8.69 s and -2.45 s
Neglecting negative value,
t = 8.69 s
Hence, it will take 8.69 s to reach the ground.