66.6k views
4 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $52.74. What is the unit price of the pairs of gloves?

The unit price is $ per pair of gloves.

User Allenwoot
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

8.79

Explanation:

all i did was just divide he 52.74 which was the price by 6 which was how many pairs there where

User Gionata
by
5.3k points