175k views
0 votes
Trey pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?​

1 Answer

2 votes

Answer:

$8.50

Explanation:

You divide $22.10 by 2.6 to get the price per pound of salmon.

22.10 ÷ 2.6 = 8.5

User Harshil Sharma
by
7.7k points

No related questions found