206k views
5 votes
Help me plsss i need help

Help me plsss i need help-example-1

2 Answers

3 votes
Divide the ounces by the price to see the price per ounce for each item.
16/ 2.40= 6.67 cents an ounce
28/2.80= 10 cents an ounce
User Austin Lovell
by
5.1k points
1 vote

Answer:

0.15¢

Explanation:

divide 2.40 by 16 to get 0.15¢

User Apporc
by
5.8k points