230k views
2 votes
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

User Trampster
by
5.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$8.50

Explanation:

take 22.10 divide it by 2.6 and you will get your answer.

Hope this helps

User Dileep Kheni
by
5.2k points
4 votes

Answer: $8.50/pound

Explanation:

Price per pound --> take the total price and divide it by the number of pounds

$22.10 / 2.6 pounds = $8.50/pound

User FunkSoulBrother
by
4.6k points