18.5k views
4 votes
8 cans of corn cost $16. What is the cost per can?

2 Answers

3 votes

Ans. 2

Explanation:

Use directly proportional

X1/Y1=X2/Y2

8/16=1/X

and then solve for x

User Claret
by
4.7k points
4 votes

Answer:

2$

Explanation:

If you buy 8 cans of corn and it cost you 16 dollars for all of the cans Then you can divide

Divide 16 by 8

16 divided by 8 =2

The cost of each can of corn is 2 dollars

User Arindam Dawn
by
4.5k points