190k views
0 votes
A landscaper receives a discount on each plant purchased. The original price of each plant is x dollars. The landscaper purchases 20 plants for a total of (20x-80) dollars. By how much is each plant discounted?

User Tlunter
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$4

Explanation:

Discount is a form of consideration in price or amount given to a customer on a sale of goods. It can be deduced from the question that;

The original price of each plant = $x

Number of plants purchased = 20

Price of the number of plants purchased without discount = $20x

Amount paid for the 20 plants with discount = $(20x - 80)

Thus,

The discount on the 20 plants = $80

Discount on each plant =
(total discount on plants)/(number of plants purchased)

=
(80)/(20)

= $4

Discount on each plant = $4

Therefore, each plant was discounted by $4.

User Yasheka
by
7.5k points