Given that,
Mass of the object, m = 1.2 kg
Initial speed of the object, u = 8 m/s
Final speed of the object, v = -6 m/s (in opposite direction)
Time, t = 2 ms
To find,
The average force on the object by the wall.
Solution,
Let F be the force. Using Newton's second law of motion,
F = ma, a is acceleration

or
F = 8.4 N
So, the magnitude of average force in the object by the wall is 8.4 N.