98.2k views
5 votes
An 80.0 kg fisherman jumps into a 37.5kg boat that is at rest. If the velocity of the fisherman is 5.60m/s when he jumps from the dock, what will be the velocity of the boat and fisherman after he lands in the boat?

User Timemanx
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The velocity of the boat and fisherman after he lands in the boat is 3.812m/s

Step-by-step explanation:

We will solve this question on the general Derivation for general case of a man jumping n the boat

m = Mass of the man = 80kg

M= mass of the boat 37.5kg

V(m, g) = Velocity of man with respect to ground = 5.6m/s

V(b , g) = Velocity of boat with respect to ground = Vo = 0m/s ( rest)

velocity of the boat and fisherman after he lands in the boat = V1

As there is no external force acting on the man then we can apply conservation of the Linear Momentum.

m*V(m, g) + M*Vo = (M+m)V1


V1 = ( m*V(m, g) + M*Vo)/(M+m)

On substituting the values we get

V1 =
(80*5.6 + 37.5*0)/(80+ 37.5)

V1 =
(448)/(117.5) = 3.812 m/s

Therefore the velocity of the boat and fisherman after he lands in the boat is 3.812m/s.

User Brian Takita
by
7.2k points