183k views
1 vote
Based on a sample of 100 employees a 95% confidence interval is calculated for the mean age of all employees at a large firm. The interval is (34.5 years, 47.2 years).

A. What was the sample mean?
B. Find the margin of error?
C. Find the critical value tc for:
a. a 90% confidence level when the sample size is 22.
b. an 80% confidence level when the sample size is 49.

User JuiCe
by
6.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:

a


\= x = 40.85

b


E = 5.85

Ca


t_c =  2.08

Cb


t_c  =   1.282

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The sample size is n = 100

The upper limit of the 95% confidence interval is b = 47.2 years

The lower limit of the 95% confidence interval is a = 34.5 years

Generally the sample mean is mathematically represented as


\= x = (a + b )/(2)

=>
\= x = (47.2 + 34.5 )/(2)

=>
\= x = 40.85

Generally the margin of error is mathematically represented as


E = (b- a )/( 2)

=>
E = (47.2- 34.5 )/( 2)

=>
E = 5.85

Considering question C a

From the question we are told the confidence level is 90% , hence the level of significance is


\alpha = (100 - 90 ) \%

=>
\alpha = 0.10

The sample size is n = 22

Given that the sample size is not sufficient enough i.e
n < 30 we will make use of the student t distribution table

Generally the degree of freedom is mathematically represented as


df = n- 1

=>
df = 22 - 1

=>
df = 21

Generally from the student t distribution table the critical value of
(\alpha )/(2) at a degree of freedom of 21 is


t_c =t_{(\alpha )/(2) , &nbsp;21 &nbsp;} = &nbsp;2.08

Considering question C b

From the question we are told the confidence level is 80% , hence the level of significance is


\alpha = (100 - 80 ) \%

=>
\alpha = 0.20

Generally from the normal distribution table the critical value of
(\alpha )/(2) is


t_c &nbsp;=Z_{(\alpha )/(2) } = &nbsp;1.282

User Ruslangm
by
7.4k points