30.6k views
1 vote
one pump fills a tank 2 times as fast as another pump. if the pump work together, they fill the tank in 8 minutes. How long does it take for each pump to fill the tank?

1 Answer

3 votes

Explanation:

if one pump = x

the other pump = 2x

therefore

x + 2x = 8 minutes

3x = 8 minutes

Divide through by 3

x = 8/3 minutes

converting it to seconds

x = 8/3 * 60

x = 160 seconds

therefore

the first pump = 2x = 2 * 160 = 320 seconds

the second pump = x = 160 seconds

User AMarones
by
7.6k points