150k views
4 votes
A golfer hits a golf ball with a club. The mass of the ball is 0.05 kg. The ball accelerates at 2000 m/s2. What is the net force, to the nearest newton, that accelerates the ball?

User SOA Nerd
by
6.7k points

1 Answer

7 votes

Hello!


\large\boxed{F = 100N}

Use the equation F = m · a (Newton's Second Law) to solve:

We are given the mass and acceleration, so plug these values into the equation:

F = 0.05 · 2000

F = 100 N

User Stmi
by
6.6k points