139k views
1 vote
What is the unite rate?

What is the unite rate?-example-1
User Gotohales
by
5.8k points

2 Answers

3 votes

Answer: 60baskets

Explanation:

User Septem
by
5.2k points
3 votes

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.

Explanation:

User Rtn
by
5.1k points