123k views
5 votes
6) Cassie and Gabby are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and lemon pies. Cassie sold 6 apple pies and 4 lemon pies for a total of $80. Gabby sold 6 apple pies and 5 lemon pies for a total of $94. What is the cost of each pie?​

I need help plz

1 Answer

6 votes
Answer:

Step-by-step explanation:

Cassie sold 6 apple pies and 4 lemon pies for 80$

Gabby sold 6 apple pies and 5 lemon pies for 94$

They both sold 6 apple pies but gabby sold 1 lemon pie more than Cassie and her total increase by 14$. Thus, we can say that 1 lemon pie = 14$.

If 1 lemon pie = 14$ then 5 lemon pie = 14 x 5 = 70$

And:
6 apple pies + 70$ = 94$
6 apple pies = 94 - 70
6 apple pies = 24
1 apple pie = 24/6 = 4$

Therefore, 1 apple pie = 4$ and 1 lemon pie = 14$

User Sshow
by
5.4k points