219k views
4 votes
Sally bought 3 packs of strawberries for $7.65. What is the unit price? (price per ONE pack)

A. $2.55
B.$2.05
C. $1.55
D. $2.75

2 Answers

4 votes

Answer: The answer is A

Each box cost $2.55

Explanation:

7.65 divided by 3 = to 2.55

User Tom W Hall
by
4.7k points
4 votes

Answer:

A

Explanation:

you just need to divide $7.65 by 3

User Exkoria
by
5.3k points