menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 3 scarves is $26.25. What is the unit price? (cost per scarf)
asked
Feb 6, 2021
48.7k
views
0
votes
The cost of 3 scarves is $26.25. What is the unit price? (cost per scarf)
Mathematics
college
Max Voisard
asked
by
Max Voisard
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
$8.75 because 26.25 divided by 3 equals $8.75.
hope this helps
Murray Rowan
answered
Feb 12, 2021
by
Murray Rowan
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 14, 2024
4.4k
views
5 scarves 2 of them are green if he chooses 1 scarf at random what is the probabillity its green write your answer as a fraction and a decimal
Dan Halperin
asked
Feb 14, 2024
by
Dan Halperin
8.3k
points
Law
high-school
1
answer
0
votes
4.4k
views
asked
Sep 22, 2024
186k
views
You are making scarves for presents. Each scarf needs 5/6 yd of fabric. How many yards of fabric do you need for 6 scarves?
Richard De Ree
asked
Sep 22, 2024
by
Richard De Ree
8.5k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
186k
views
asked
Jan 24, 2024
58.6k
views
Sofie makes and sells scarves. Her profit depends on what price she charges for a scarf. She writes the expression (x−5)(50−2x) to represent her profit based on the price per scarf, x . Enter Sofie's average
WetFish
asked
Jan 24, 2024
by
WetFish
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
58.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org