menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If 12 cookies cost $3 how much would it be for 9 cookies
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If 12 cookies cost $3 how much would it be for 9 cookies
asked
Nov 21, 2021
3.6k
views
2
votes
If 12 cookies cost $3 how much would it be for 9 cookies
Mathematics
college
Johnjo
asked
by
Johnjo
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
you use ratios. if 12 whole cookies cost only 3 dollars.
12:3
9:x
x is how much it would cost. so try to find x.
x= 2.25
9 cookies cost 2 dollars and 25 cents
Michiel Roos
answered
Nov 22, 2021
by
Michiel Roos
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
$36 is the answer :)
Goutam B Seervi
answered
Nov 26, 2021
by
Goutam B Seervi
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org