56.0k views
2 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$5.99 for 12 lb

User Badsha
by
7.5k points

1 Answer

3 votes
(Around) 50 cents. If you round 5.99 to 6.00 and divide by 12, you get 50. But if you want more of an exact answer, it’s 0.4991666667 (and if you round, you get 0.50 either way)
User Chris Eldredge
by
7.1k points