212k views
5 votes
Hannah purchased 14 ounces of grapes for $3.64.

What was the cost per ounce of the grapes?

User Razibdeb
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.26 cents per ounce

Explanation:

so we divide 3.64 by 14 to get the cost of one ounce which is 3.64/14=0.26 cents

User OliverAssad
by
6.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.