106k views
0 votes
A 20-oz bottle of soda costs $2.98.What is the cost per ounce?

2 Answers

6 votes

Answer:

0.149

Explanation:

2.98 divided by 20 = 0.149

Answer - 0.149

User Equi
by
5.5k points
2 votes

Answer:

$0.15

Explanation:

User Kedarps
by
5.8k points