93.9k views
3 votes
Corbin is selling cheese at the farmers’ market. One wheel of cheese has a diameter of 11 inches.

Part A Calculate the area of the wheel of cheese. Use 3.14 for π.

Part B

If the 11-inch wheel of cheese costs $21.35, what is the cost per square inch?

Pls help me, I’m desperate lm.ao



its been so long and no one is answering ??? xD

1 Answer

6 votes

Answer:

I. 94.99 in²

II. $0.23

Explanation:

Given the following data;

Diameter of wheel = 11 inches


\pi = 3.14

Cost of wheel = $21.35


Radius, r = \frac {diameter}{2}


Radius, r = \frac {11}{2} = 5.5 \; inches

Part A

To find the area;

We know that a wheel is circular in nature. Thus, the area of a circle is given by the formula;


Area, A = \pi r^(2)

Substituting into the equation, we have;


Area, A = 3.14 * 5.5^(2)


Area, A = 3.14*30.25

Area, A = 94.99 in²

Part B

To find cost per square inch;


Cost \; per \; square \; inch = \frac {Cost \; per \; wheel}{Area \; of \; wheel}


Cost \; per \; square \; inch = \frac {21.35}{94.99}

Cost per square inch = $0.23

User Lacey
by
6.3k points