Answer:
The size of the sample = 1088.90
Explanation:
Given that:
The confidence interval level = 0.95
The margin of error = 0.03
Suppose the proportion of the boys and the girls are p₁ and p₂ respectively.
The Standard error S.E of difference is:

Assume p₁ = p₂ = 0.5


The z-critical value at 95% C.I = 1.96
Margin of error = Z_{critical} × S.E
∴


n ≅ 1088.90