111k views
1 vote
Andrea had $43.50 to spend on groceries. After buying 4 boxes of cereal, she had $27.70 left. If each box of cereal costs the same amount, what is the price of one box of cereal?

1 Answer

2 votes

Answer:

$3.95

Explanation:

43.50-27.70=15.80

15.80÷4=3.95

User Wahyu
by
6.1k points