menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Andrea had $43.50 to spend on groceries. After buying 4 boxes of cereal, she had $27.70 left. If each box of cereal costs the same amount, what is the price of one box of cereal?
asked
Sep 25, 2021
111k
views
1
vote
Andrea had $43.50 to spend on groceries. After buying 4 boxes of cereal, she had $27.70 left. If each box of cereal costs the same amount, what is the price of one box of cereal?
Mathematics
high-school
Alexi Theodore
asked
by
Alexi Theodore
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
$3.95
Explanation:
43.50-27.70=15.80
15.80÷4=3.95
Wahyu
answered
Sep 30, 2021
by
Wahyu
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 14, 2021
205k
views
Andrea had $43.50 the spend on groceries. After buying 4 boxes of cereal, ahe had $27.70 left. Ifveach box cost the same amount, what is the price of one box
Jeyraof
asked
Jul 14, 2021
by
Jeyraof
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
205k
views
asked
Dec 9, 2022
71.3k
views
Andrea had $43.50 to spend on groceries. After buying 4 boxes of cereal, she had $27.70 left. If each box of cereal costs the same amount, what is the price of one box of cereal.
Pankit Kapadia
asked
Dec 9, 2022
by
Pankit Kapadia
9.2k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
71.3k
views
asked
Jan 9, 2024
155k
views
Andrea spent a total of $43.87 on new clothes. She brought: 1 pair of sandals for $8, 2 t-shirts for $9.49 each, and 1 pair of jeans. The tax on the purchase was $2.87. How much did Andrea pay for the
Fritz Lim
asked
Jan 9, 2024
by
Fritz Lim
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
155k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity