95.9k views
3 votes
You heat up a 3.0 kg aluminum pot with 1.5 kg of water from 5 to 90o Celsius. The specific heat capacity of Aluminum is 900 J/kgK. (a) How much energy did it take to heat the pot of water

User Paddington
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

765,000Joules or 765kJ

Step-by-step explanation:

The Quantity of heat required is expressed as;

Q = (mcΔt)al + (mcΔt)water

m is the mass

c is specific heat capacity

Δt is the change in temperature

Q = (3(900)(90-5)) + (1.5(4200)(90-5))

Q = 2700*85 + 6300*85

Q = (2700+6300)85

Q = 9000*85

Q = 765,000

Hence the amount of energy needed is 765,000Joules or 765kJ

User Jts
by
8.1k points