61.2k views
2 votes
A 20-oz bottle of soda is $1.79. A 32-oz bottle is $3.49. Which has the lower unit cost?

a) the smaller size
b) the larger size
c) the unit cost is the same

User Victorino
by
5.5k points

1 Answer

5 votes
Easy, to find the unit cost, divide the price with the ounces.
For the 20-oz bottle of soda that is $1.79, divide 1.79 by 20 oz.
20/1.79= $11.17

For the 32-oz bottle, do the same.
32/3.49 = $9.17

The unit price of the 20-oz bottle would be $11.17, meanwhile the 32- oz bottle would have a unit price of $9.17.

The soda with the lower unit cost would be the larger sized bottle.
User Tomer Vromen
by
5.5k points