221k views
3 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)

Choice A: 21 ounces of raisins for $3.59
Choice B: 36 ounces of raisins for $4.79
Choice A
Choice B
The unit rates are equal.
The unit rates cannot be determined.
a
O
b
Od

1 Answer

6 votes

Answer:

Choice B

Explanation:

Choice A: 1 ounce of raisins for ~$0,17

Choice B: 1 ounce of raisins for ~$0,13

User Csguy
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.