150k views
3 votes
A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.

The 3-pound bags of oranges cost $4.
The 8 pound bags of oranges cost $9
Which Oranges cost less per pound? Explain or show your reasoning.

1 Answer

4 votes

The 8-pound bags of oranges cost less per pound than 3-pound bags because the cost for 1-pound bag of oranges is 1.125 (this was taken from $9 divided by 8-pound). The cost per 1-pound bag of oranges ($4 divided by 3-pound bags) is 1.33...

User Nosrama
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories