35.3k views
1 vote
If the gas station is selling 5 bottles of water for $10, what is the unit price of each bottle of water?

User MJZ
by
7.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

2

Explanation:

5 bottles = 10 dollars

divide by 5 to get 1 bottle

now divide 10 by 5 that will be 2

2$ for 1 bottle

User Sisi
by
7.5k points
3 votes
It would be 2$ for one bottle
User Sameerkn
by
7.0k points