198k views
2 votes
Henri brought a swim suit at a cost of $8. Which statements are true regarding the cost of the suit? Select three options.

If the selling price is marked up by 25 percent, the new price will be $10.


If the selling price is marked up by 40 percent, the new price will be $7.50.


If the selling price is marked up by 55 percent, the new price will be $5.50.


If the selling price is marked up by 70 percent, the new price will be $13.60.


If the selling price is marked up by 75 percent, the new price will be $14.

User Josh Kidd
by
7.3k points

2 Answers

5 votes

Answer:

the first forth and fifth answers are correct.

Explanation:

8 times 1.25 = 10

8 time 1.70 = 13.60

8 times 1.75 = 14

User Pooyan Khosravi
by
8.2k points
3 votes
it is the first one fourth one and 5th one :)
User Joe Brinkman
by
6.7k points