93.7k views
2 votes
Four bottles of Powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle.

User VyvIT
by
4.4k points

1 Answer

4 votes
4.88/4= 0.97 so 97 cents a bottle
User Ehbello
by
5.1k points