139k views
5 votes
A child tugs on a rope attached to a 0.62 kg toy with a horizontal force of 16.3 N. A puppy pulls the toy in the opposite direction with a force of 15.8 N. What is the acceleration of the toy

User Stokes
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:


a=51.77\ m/s^2

Step-by-step explanation:

Given that,

The mass of a toy, m = 0.62 kg

Force with which a child pull the toy = 16.3 N

The force with which the toy pulled in the opposite direction = -15.8 N

We need to find the acceleration of the toy. Let F be the net force acting on the toy. It is equal to :

F = 16.3 N - (-15.8 N)

= 32.1 N

Let a be the acceleration of the toy. Using Newton' second law of motion to find it.

F = ma


a=(F)/(m)\\\\a=(32.1)/(0.62)\\\\a=51.77\ m/s^2

So, the acceleration of the toy is
51.77\ m/s^2.

User Jacksonsox
by
7.1k points