menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A bakery sells 6 bagels for $3.99 and 4 muffins for $2.29. What is the total cost in dollars of 2 dozen bagels and 12 muffins?
asked
Oct 3, 2021
189k
views
1
vote
A bakery sells 6 bagels for $3.99 and 4 muffins for $2.29. What is the total
cost in dollars of 2 dozen bagels and 12 muffins?
Mathematics
high-school
Demiurg
asked
by
Demiurg
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
$15.96 for bagels, $6.87 for muffins
Anwerj
answered
Oct 9, 2021
by
Anwerj
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 2, 2017
186k
views
A bakery sells 6 bagels for $2.99 and 4 muffins for $3.29. What is the total cost in dollars of 4 dozen bagels and 16 muffins, not including tax?
Mgcaguioa
asked
Feb 2, 2017
by
Mgcaguioa
7.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
186k
views
asked
Mar 23, 2019
80.5k
views
A bakery sells 6 bagels for $2.99 and 4 muffins for $3.29 what is the total cost in dollars of 4 dozen bagels and 16 muffins not including tax
Swalog
asked
Mar 23, 2019
by
Swalog
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
80.5k
views
asked
Mar 22, 2021
8.7k
views
A bakery sells 6 bagels for $3.99 and 4 muffins for $2.29. What is the total cost in dollars of 2 dozen bagels and 12 muffins? * PLEASE ANSWER ASAP
Reygoch
asked
Mar 22, 2021
by
Reygoch
8.5k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
8.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org