137k views
0 votes
1. If 5 lbs of apples cost $2.99, How much would 3 lbs cost?

1 Answer

5 votes
The answer will be 1.80
I divided 2.99 by 5 to find the price of each lb which is 0.6 and then multiplied by 3 which equals to 1.80
User Pablo Recalde
by
5.1k points