151k views
1 vote
Mandy buys 5.5 packs of organic milk from the neighborhood store. Each pack is priced at $3.96. How much does Mandy spend in all on his purchase?

User Gentlee
by
5.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$21.78

Explanation:

We know that each pack of milk costs $3.96, so if we buy 5.5 of these, we will have to pay $3.96 5.5 times. In other words, we must multiply 3.96 by 5.5:

3.96 * 5.5 = 21.78

Thus, Mandy spends $21.78 in all.

User Marc Greenstock
by
5.7k points