75.1k views
4 votes
C: Calculate the kinetic energy of a car with a mass of 1563 kilograms that is traveling at 42 kilometers per hour.

HELP PLEASEE

User Regality
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Hello!

C. KE ≈ 9120.105 J

D. m = 151.45 kg

Question C:

Calculate kinetic energy using the formula:


KE = (1)/(2)mv^(2)

Substitute in the given mass. We have to convert kilometers to meters in order to solve.


(42km)/(1hr) * (1hr)/(3600sec) *(1000m)/(1km) = 11.67 m/s

Use the equation above:

KE = 1/2(1563)(11.67)

KE ≈ 9120.105 J

Question D:

Plug in the given Kinetic Energy and velocity to solve. Convert kilometers/hour to meters/second:


(7km)/(1hr) * (1hr)/(3600sec) *(1000m)/(1km) = 1.94 m/s


KE = (1)/(2)mv^(2)

285 = 1/2(m)(1.94²)

570 = (1.94²)m

151.45kg = m

User Snickersnack
by
6.9k points