146k views
2 votes
$7.49
Takis Tortilla Chips Variety Pack 18 Count
what is the unit rate of the product

1 Answer

5 votes

Answer:

About 42 cents

Explanation:

What we know:

An 18-count variety pack of Taki's chips costs $7.49.

To find the unit rate divide 7.49 by 18, and round to the nearest cent.

7.49/18

Before we do that, what is 749/18?

749/18 = 41 11/18

Divide that by 100 to get your answer

41.61111/100 = 0.4161111, which rounds to 42 cents.

User Anoop D
by
4.1k points