Answer:
The price of the stock = $26.69
Step-by-step explanation:
Missing question at inception is as follows "A firm expects the following free cash flows: Year 1: $10 million, Year 2: $12 million, Year 3: $15 million"
Year Cash-flows"million D. rate at 10% Discounted cash flows
1 10 0.9091 9.0910
2 12 0.8264 9.9168
3 15 0.7513 11.2695
4 315 0. 7513 236.6595
Total $266.9368
The price of the stock = Total Present value of cash flows / Number of Shares outstanding
The price of the stock = $266,936,800 / 10,000,000 shares
The price of the stock = $26.69368
The price of the stock = $26.69
Thus, the price of the stock is $26.69 per share
Note:
Present value of future cash flows at year 3 = 15*(1.05/10%-5%) = 15*(1.05/5%) = 15 * 21 = $315 million
Discount rate for each year = 1/(1+r)^1 = 1/(1+0.10)^1 = 1/1.10 = 0.90909