201k views
4 votes
9. The Strawberry Festival is finally here! Mrs.

Sullivan bought two gourmet pretzels and four
boxes of strawberries for a total cost of $43. Mr.
Hawke bought two gourmet pretzels and two
boxes of strawberries for $30
a. Write the system to represent the situation.
b. Solve the system (using the method of your
choice) to find how much a box of strawberries
cost.

User Bhavya
by
7.9k points

1 Answer

3 votes


\left \{ {{- \atop {2(21.5-2y)+2y=30}} \right.Answer:

Explanation:

a)

x= gourmet pretzels

y= boxes of strawberries

system will be:


\left \{ {{2x+4y=43 \atop {2x+2y=30}} \right.

b)


\left \{ {{2x+4y=43 \atop {2x+2y=30}} \right.
\left \{ {{x=21.5-2y \atop {2x+2y=30}} \right.
\left \{ {{- \atop {2(21.5-2y)+2y=30}} \right.
\left \{ {{- \atop {43-4y+2y=30}} \right.
\left \{ {{- \atop {-4y+2y=30-43}} \right.
\left \{ {{- \atop {-2y=-13}} \right.
\left \{ {{- \atop {y=(13)/(2) }} \right.
\left \{ {x=21.5-2(6.5)}} \atop {y=6.5}} \right.
\left \{ {{x=8.5} \atop {y=6.5}} \right.

a box of strawberries is 6.5

User Brian Thompson
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories