84.7k views
2 votes
A ball is thrown straight up from the top of a building that is 280 feet high with an initial velocity of 48 ft/s. The height of the object can be modeled by the equation s(t)=−16t2+48t+280.

In two or more complete sentences explain how to determine the time(s) the ball is higher than the building in interval notation. Then, determine the time.​

User Wrager
by
7.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Answer in interval notation is (3, 5.94].

Explanation:

First find the time that the ball is level with the top of the building on its descent. You can do this by solving 280 = -16^2 + 48t + 280 for t. This gives t = 3 seconds .

Then when the ball reaches the ground the time t is obtained by solving 0 = -16t^2 + 48t + 280 This gives t = 5.94

seconds.

Answer in interval notation is (3, 5.94].

User Ket
by
6.8k points